کوچینگ: راهنمای جامع و فارسی درباره صنعت کوچینگ و نحوه فعالیت کوچ ها

اگر اولین بار است که این نام را می شنوید، توصیه می کنیم حتما این مقاله را بخوانید

0

کوچینگ: راهنمای جامع و فارسی درباره کوچینگ و نحوه فعالیت کوچ ها – و مزایای آن برای شما!

 

کوچینگ یا مربیگری حرفه ای  با اینکه در ظاهر یک کلمه است، اما امروزه یک صنعت بزرگ است که از مبتدی ها تا سران ارشد سازمان ها و دولت ها را خدمات رسانی می کند و ما قصد داریم در این مقاله از ابتدایی ترین ابهامات تا مهم ترین سوالات شما را پاسخ دهیم.

 

کوچینگ: راهنمای جامع کوچینگ و فعالیت کوچ ها
کوچینگ چست و کوچ ها چکار می کنند؟

 

کوچینگ، یک صنعت حرفه ای است.

صنعت کوچینگ در دهه هشتاد میلادی توسط شخصی بنام توماس لئونارد که یک تحلیل گر مالی آمریکایی است به جهان معرفی شد. یک صنعت پنجاه ساله و با رشته های مختلف که هر کدام به نیازی پاسخ می دهد. کوچینگ به افراد و سازمانها کمک می کند که عملکرد بهتر و بازدهی بیشتری داشته باشند. اما قبل از اینکه جزییات بیشتری درمورد کوچینگ، انواع کوچینگ و متخصصین کوچینگ که کوچ نام دارند بپردازیم، می خواهیم مدار وسیع تری را توضیح دهیم تا ایده بهتری از کوچینگ و خدماتی که ما اینجا در موسسه کوچینگ “یک قدم به جلو” ارائه می کنیم داشته باشید.

 

مبحث روان، ذهن، حال خوب و بازدهی حداکثری در زندگی

رشته های مختلفی در دنیا وجود دارد که هدف تمام آنها این است که از افکار و الگوهای ناکارامد گذشته خود رها شوید و در نتیجه بتوانید حال خوب را تجربه کرده و بازدهی بیشتری در زندگی تجربه کنید.

 

روانشناسی

روانشناسی

اگر مشکلات فکری دارید و یا در گذشته اتفاقات منفی تجربه کرده اید، کوچینگ مناسب شما نیست. شما برای حل مشکل خود باید از روانشناس کمک بگیرید. روانشناس با بررسی خط فکری شما و به ویژه روانکاوی و به وضوح رساندن ریشه فکری، در حل مسائل به شما کمک می کند. روانشناس طی جلسات مشاوره و طبق تعرفه ای که دارند وجه دریافت می کنند و به شما خدمات می دهند.

 

انجمن های دوازده قدمی

انجمن های دوازده قدمی گمنام یک برنامه دوازده قدمی روحانی است که زمینه های مختلفی مانند اعتیاد به مصرف (مصرف زمان، ورود به روابط ناسالم، کم درآمدی و کم حاصلی، تنبلی، خجالت، پرخوری و..) را بر اساس ساز و کار ویژه خود به شما کمک می کنند. شما در این برنامه ها که اتفاقا جهانی هم هستند بصورت رایگان عضو می شوید، یک راهنما یا حامی انتخاب می کنید و شروع به کارکرد قدم ها می کنید و به تدریج نشانه های بهبودی را در خود می بینید.

انجمن های دوازده قدمی گمنام
انجمن های دوازده قدمی گمنام

 

روانپزشکی

روانپزشک از طریق تجویز داروهای متناسب به شما کمک می کند به حالت روحی مطلوب خود برسید. روانپزشکی نیز مزایا و جزییات خاص خود را دارد که چون موضوع اصلی این مقاله نیست از ان می گذریم.

 

کارگاههای ویژه حال خوب

کارگاه همسفران حال خوب یک کارگاه سه روزه است که ویژه علاقمندان به حال خوب است و بصورت گروهی در فضایی آموزشی با حضور کارشناسان برجسته برگزار می شود و به شما کمک می کند که حال دلتان خوب شود و بتوانید از زوایه ی دیگری نیز به زندکی نگاه کنید.

 

کوچینگ چکار می کند؟

کوچینگ ارتباطی با حال خوب، حل مشکلات گذشته و بطور کلی موضوع شغلی رشته هایی که در بالا بیان شد ندارد. درواقع شما زمانی برای کوچینگ آماده هستید که حالتان خوب است و می خواهید از هشتاد درصد بازدهی به صد در صد بازدهی برسید و در زندگی جلو بیفتید. این می تواند در زمینه زندگی باشد، می تواند در زمینه ارتباطات فردی و اجتماعی باشد، می تواند ورزش باشد یا یک هدف کاری یا سازمانی. اگر بطور کلی در مسیر نیستید و احساس می کنید مسائل فکری و روحی هستند که مانع پیشرفت شما شده اند، می توانید ابتدا از رشته هایی که بیان شد استفاده نمایید. و چنانچه در مسیر هستید ولی ابهامات و موانع نامشخص برایتان وجود دارد، کوچینگ بهترین انتخاب شماست.

 

 

 

کوچینگ چطور کار می کند؟ فرایند کوچینگ

نحوه خدمات رسانی کوچینگ به اینصورت است که ابتدا یک جلسه مشاوره رایگان با متخصصین این رشته که کوچ نامیده می شوند دریافت می کنید، سپس تعداد جلسات و نوع برنامه ای که برای شما مناسب است مشخص می گردد و رسما کار کوچ آغاز می گردد. برای درک بهتر نحوه خدمات رسانی کوچینگ، فرایند کوچینگ و منافع کوچینگ، این ویدیو را که توسط فدراسیون جهانی کوچینگ تهیه شده است را مشاهده فرمایید.

 

انواع کوچینگ

 

۱- لایف کوچینگ یا مربیگری زندگی:

۲- مربیگری روابط Relationship coaching

۳- کوچینگ ورزشی helath and fitness coaching

۴- کوچینگ عملکرد و بازدهیperformance coaching

۵- کوچینگ سازمانی organizational coaching

۶- کوچینگ فردی personal coaching

۷- کوچینگ تخصصی career coaching

۸- کوچینگ آموزشی educational coaching

۹- آموزش کوچ شدن و کوچ کردن coach training

۱۰- کوچینگ روابط بین زوجین Dating coach

۱۱- کوچینگ کسب و کار، یا بیزنس کوچینگ، یا Business coaching

و..

 

 

یک کوچ چکار می کند؟

کوچ ها افراد حرفه ای، آموزش دیده و دارای مدرک و مهارت می باشند که در صنعت کوچینگ و در زمینه هایی که بالاتر بیان شد فعالیت می کنند. برخی کوچ ها بصورت خصوصی و فقط با یکنفر کار می کنند و برخی نیز بصورت گروهی و کلاسی فعالیت می کنند و هر دو روش در صنعت کوچینگ و در کشورهای مختلف معمول است.

بطور مثال اگر سه سال است که باشگاه بدنسازی می روید ولی پیشرفت ماهیچه ای شما جالب توجه نبوده است، یک کوچ ورزشی می تواند ظرف فقط سه ماه نتایج شگفت انگیزی برایتان رقم بزند. توجه شما را به این کوچ ورزشی بنام جوزف جلب می نمایم که فقط در سه ماه از یک فرد چاق، یک شخص ورزیده و خوش هیکل دراورده است. مشاهده فرمایید :).

 

کوچ ورزشی
کوچ ورزش و تناسب اندام

 

کوچ، مشاور نیست.

یک کوچ پا به پای شما در مسیر حرکت می کند و همدلی و شنوندگی و درک و توجهی که در جلسات کوچینگ موجود است نسبت به جلسات دیگر متفاوت و از نوعی دیگر است.

کوچ، معلم هم نیست.

کوچ یک متخصص حرفه ای است و تخصص او استخراج توانمندیها و امکانات از درون خودتان است. بله شخص شما خواننده محترم.

کوچ، آیینه شخص خودتان است.

تجربه ارتباط با کوچ یک تجربه منحصر بفرد است که در آن، پاسخ سوالات و موانع درونی خودتان را در درونتان پیدا می کنید و هیجان جلسات کوچینگ در همین است. یک سفر اکتشافی هیجان انگیز را تجربه می کنید و تعجب می کنید که بدون دریافت پاسخ و بدون دریافت آموزش، خودتان پاسخ و راه حل را با زبان خودتان بیان می کنید!

 

روشهای کوچینگ و روشهای ارتباط با کوچ

قبل از کرونا، روابط بصورت حضوری و در دفتر کوچ یا در محل مراجع برگزار می شد اما تا زمانی که وضعیت سبز نشده اغلب جلسات بصورت مجازی اداره می شود. و در صورت نیاز به ملاقات حضوری با رعایت نکات بهداشتی برگزار می گردد.

 

چطور کوچ پیدا کنم و از خدمات کوچینگ بهره مند شوم؟

اگر می خواهید از کارگاههای آموزشی و خدمات کوچینگ موسسه یک قدم به جلو آگاه شوید، لطفا از طریق شماره ای که در انتهای همین مقاله درج شده تماس بگیرید.

 

تعرفه و قیمت کوچینگ چقدر است؟

قیمت و تعرفه کوچینگ
قیمت و تعرفه جلسات کوچینگ

 

کوچینگ اتحادیه ندارد و در نتیجه تعرفه مشخص و عمومی هم موجود نیست. کوچ ها خدمات کوچینگ خود را در قالب جلسات عمومی و خصوصی و بر اساس مطالبات مراجع تعیین می کنند و قیمت ها متغیر و بصورت جلسه ای است. بهترین راه برای اطلاع از فرایند کامل کوچینگ ویژه خودتان و قیمتی که باید پرداخت نمایید، تماس است. توصیه می کنیم همین امروز با ما تماس بگیرید و ضمن دریافت مشاوره و اگاه شدن از فرایند ویژه کوچینگ برای شما، قیمتی که می بایست پرداخت نمایید تا بیشترین عملکرد و بازده را تجربه نمایید مطلع شوید.

 

سپاس از توجه شما برای مطالعه این مقاله

شعار همیشگی ما، بهترینها برای شما که بهترینی.

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.